Kyselina mléčná
Tato alfa-hydroxykyselina (AHA) je rozpustná ve vodě, nikoliv tucích. Působí pouze na povrchu kůže, je proto vhodná i pro citlivou pleť. Podporuje jemnou exfoliaci a stimuluje obnovu kožních buněk, stejně jako podporuje vlastní produkci nového kolagenu.
Získává se z mléka a na rozdíl od ostatních kyselin, které působí taktéž exfoliačně, obsahuje kyselina mléčná i hydratační složku, díky níž působí i proti suchosti pleti a vráskám. Navíc je účinná proti hromadění tmavého pigmentu.
Kyselina glykolová
Také kyselina glykolová se řadí mezi alfa-hydroxykyseliny. Přirozeně se nachází v cukrové třtině. Vhodná je pro omlazení suché i citlivé pleti. Stimuluje exfoliaci pleti, navyšuje produkci kolagenu, posiluje dermis a epidermis a ulevuje od akné. Dokáže vyrovnat i nestejný barevný tón pleti tím, že navyšuje obnovu kožních buněk.
Viditelné výsledky přináší aplikace kyseliny glykolové poměrně brzo, nicméně daní za to je podráždění, které se může na pleti objevit, pokud jí nedáte čas si na aplikaci zvyknout. Proto je vhodné začít s produktem s jejím obsahem, který se z pleti smývá a až poté, co si pleť zvykne, používat produkty, které se z pleti nesmývají.
Kyselina salicylová
Kyselina salicylová je zástupcem beta-hydroxykyselin (BHA). Faktem je, že pokud se zmiňují beta-hydroxykyseliny, téměř bez výjimky se jedná právě o kyselinu salicylovou.
Velmi často se využívá v produktech proti akné a pupínkům. Uvolňuje totiž „ucpané póry“ komedony tím, že rozpouští kožní maz a odstraňuje svrchní vrstvu pleti. Prostupuje i mazovými žlázami a rozkládá kožní maz a oleje přítomné na pleti. Působí antibakteriálně, protizánětlivě a exfoliačně.
I přesto jsou BHA kyseliny vůči pleti méně dráždivé než AHA a pro citlivou pleť s akné jsou proto ideální volba. Kyselina salicylová je řešením nejen na již „hotové“ pupínky, působí ale i preventivně proti vzniku akné.
Vedle produktů na čištění pleti, pleťových vod, gelů a krémů se kyselina salicylová přidává i do make-upů, podkladových bází či korektorů, které po aplikaci snižují lesk pleti a proti akné působí i během dne.
Surface Radiance CleanseOsvěžující čisticí produkt, který jemně obnovuje povrch pleti díky komplexu látek podporujících exfoliaci, vás zbaví rozšířených pórů a vyčistí vaši pleť. Odstraní i první známky stárnutí problematické pleti. Pleť je po aplikaci zjemněná, rozzářená a pročištěná bez pocitu suchosti či pnutí. Užijte si dvojí exfoliační sílu AHA a BHA kyselin a extraktů z citrusových plodů a mangostanu.
Kyselina hyaluronová
Nejen, že může kyselina hyaluronová zlepšit hydrataci pleti z vnějšího prostředí, ale dokáže v sobě zadržet vodu o tisícinásobku své váhy. Pro přesušenou pleť je tedy ideální! Obnovuje navíc funkci přirozené kožní bariéry a v pleti „uzamyká“ vláhu. Proto séra s jejím obsahem aplikujte na vlhkou pleť pro ještě výraznější efekt hydratace.
Výsledkem pravidelného používání je jemnější, vyhlazená pleť s vyplněným objemem. Kyselina hyaluronová pleti dodává vitalitu a napomáhá zvrátit proces jejího stárnutí.
Využívá se i jako materiál injekčních výplní, třeba pod názvy Restylane či Juvéderm. Vedle toho je možné užívat kyselinu hyaluronovou také orálně, čímž napomůže vypnutí, vyhlazení a hydrataci pleti. Samozřejmě při pravidelném užívání.
Hydr8 B5 – hydratační sérumOblíbené sérum nyní v novém, kulatém balení. Potřebujete své pleti dodat vláhu? Spolehněte se na tento lehký gel. Díky kyselině hyaluronové a kyselině pantotenové bude pleť vyhlazená a chráněná.
Kyselina ferulová
Tento antioxidant se přirozeně vyskytuje v semínkách pomerančů a jablek. Působí proti poškozením volnými radikály. Ačkoliv má ve svém názvu slovo „kyselina“, po její aplikaci nehrozí podráždění jako v případě jiných kyselin, jedná se skutečně spíše o antioxidant.
Pro ještě větší antioxidační působení se často kyselina ferulová kombinuje v produktech s vitamíny C a E. Pleť je po aplikaci rozzářená a barevně sjednocená. Antioxidanty je možné vrstvit pod retinol pro navýšení produkce kolagenu.
Kyselina askorbová
Vitamín C neboli kyselina askorbová je nejsilnější antioxidant, který vás zbaví tmavých skvrn a sníží produkci melaninu zodpovědného za nadměrnou pigmentaci. Inhibuje aktivitu pigmentových enzymů v pleti a pokožku rozjasňuje. Stimuluje také produkci kolagenu. Výsledkem je zpevněná a barevně sjednocená pleť s mladistvým vzhledem.
Pozor, kyselinu askorbovou nekombinujte při aplikaci s retinolem, ani jedna z aktivních látek by neplnila svoji funkci. Pokud chcete těžit z účinků obou látek, retinol používejte na noc a vitamín C ve formě séra či krému ráno.
Aby byla kyselina askorbová stabilní, vyžaduje kyselé prostředí. Pro žádoucí efekt je třeba velké množství vitamínu C, proto v sérech a dalších produktech bývá ve vyšší koncentraci. Díky tomu jsou séra schopna vitamín C dopravit ve velkém množství do kůže.
C-Tetra sérumAntioxidační sérum s vitamínem C a vitamínem E C-Tetra pleť chrání před stárnutím a redukuje jeho viditelné projevy, jako jsou vrásky, jemné linky, povolení kontur nebo nadměrná pigmentace. Redukuje také začervenání pokožky, sjednocuje její barevný tón a zlepšuje její strukturu. Ideální je též coby součást protivráskové filozofie CSA.
Další kyseliny pro vaši pleť:
Kyselina citronová
Derivuje se z citronů a je silným antioxidantem. Působí proti vzniku známek stárnutí pleti a poškození slunečním zářením.
Kyselina mandlová
Kyselina mandlová má největší molekulu ze všech AHA kyselin. Kůží díky tomu prochází pomaleji než ostatní kyseliny a pleť tolik nedráždí.
Kyselina vinná
Vedle hroznového vína se kyselina vinná vyskytuje v mnoha rostlinách a druzích ovoce. Vínu dodává jeho typickou nakyslost. Při topické aplikaci vyhlazuje texturu pleti.
Kyselina jablečná
Také kyselina jablečná se vyskytuje ve víně, ale i v mnoha druzích ovoce. Patří mezi jemné kyseliny. Působí protibakteriálně, využívá se proto v produktech dentální péče. Obdobně působí ale i na pleť, je proto vhodnou složkou produktů cílených proti akné. Jejím dalším plusem je, že napomáhá uvolnění pórů a jejich pročištění od kožního mazu.
Kyselina azelaová
Kyselinu azealovou najdeme nejčastěji v produktech proti akné a rosacee, protože vedle antibakteriálního účinku také snižuje zánět v pleti a její zarudnutí.
Kyselina olejová
Mezi tyto mastné kyseliny řadíme například mandlový a olivový olej. Na pleti utváří vysoce hydratační vrstvu, což je vhodné zejména pro suchou pleť. Pro jiné typy pleti bývají příliš hutné.
Kyselina linolová
Má sice podobné vlasnosti jako kyselina olejová, je totiž také mastnou kyselinou, na pleti ale utváří mnohem lehčí filmy díky své lehké konzistenci, je proto vhodnější pro osoby s pletí náchylnou k akné a mastnou pletí. Najdeme ji třeba v marakuje, semínkách hroznového vína nebo oleji z řešetláku.
Kyselina lipoová
Kyselina lipoová, respektive kyselina alfa-lipoová je univerzálním antioxidantem, protože je rozpustná jak ve vodě, tak v tucích. Působí anti-agingově, protizánětlivě a neutralizuje poškození volnými radikály.
Kyselina kójová
Objevena byla kyselina kójová v endemitických japonských houbách a v asijské kultuře si udržuje svoji popularitu díky své schopnosti zesvětlit pleť. V kůži snižuje produkci melaninu a redukuje díky tomu nadměrnou pigmentaci.